05/04/2020
Banner Top
Otobüsçü Esnafı Kontak Kapatmaya Devam Ediyor

Dünyada ve ülkemizde de görülmeye başlanan Covid – 19 ( Corona Virüsü ) nedeniyle ulaşım sektörü başta olmak üzere hemen her sektörde işler durma noktasına gelmiştir.

Ülkemizde ilk vakanın görülmesiyle beraber üniversite, lise, ortaokul ve ilkokullara tatil kararı çıktı ve herkes otogarlara yönelince yolcu yoğunluğundan dolayı firmaların sefer sayıları, otobüs sayıları arttı. Bu yoğunluk 4 – 5 gün içinde bitince yolcu sayılarında düşüşler meydana geldi. Yolcu sayısında düşüşler meydana geliyor ama virüs ülkemizde hızlı bi şekilde yayıldığı için şehirlerarası otobüs firmaları yolcularının ve çalışanlarının sağlığına önem verdikleri için 1 – 1.5 hafta arası kontak kapama kararı almışlardır.

İlk kontak kapama haberi Tunceli’den geldi ardından Bingöl, Malatya, Elazığ, Konya, Trabzon ‘dan kontak kapama haberleri aldık. Bazı şehirlerarası otobüs firmaları ise çareyi 1+1 koltuk ( sadece cam kenarına bilet kesilecek) sistemine geçmekte buldu. Böylece kontak kapatmayıp çarkı bir şekilde döndürmeye çalışacaklar.

23 Mart 2020 gecesi yayınlanan korona virüs salgını ile mücadele genelgesi’nde şu madde diklat çekmektedir;

İl/ilçelerdeki tüm şehir içi ve şehirlerarası çalışan toplu taşıma araçları (şehirlerarası yolcu otobüsleri dahil); araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin %50’si oranında yolcu kabul edecek; araç içindeki yolcuların oturma şekli yolcuların birbirleriyle temasını engelleyecek şekilde olacak.

Yani bu genelgeye göre 1+1 koltuk düzenine göre bilet kesilecektir. Bu demek oluyor ki otobüsçü esnafı zararına çalışacaktır. Evet yolcuların, çalışanların sağlığı güvene alınmaya çalışılmış ama otobüsçü mazotu, maaşı nasıl öder, nasıl karşılar bunun açıklamasını yapan yok.

Gelelim koronavirüs’ün sektörümüzde yarattığı hasarlara;

Turizm firmaları ya iflas ediyor ya kontak kapatıyor. Karşılarında bi sorumlu bulamıyorlar. İsteyerekte olsa istemeyerekte olsa çalışanlarının işlerine son veriyorlar.

Şehirlerarası otobüs firmalarında da durum aynı, hemen hergün kontak kapatan otobüs firmaları haberlerini duyuyoruz duymasınada o firmada çalışan işçiler işlerine son verilmesi durumunda nasıl geçineceklerini düşünüyor. Patronlar ise ekmek teknelerinin zarar görmemesi çalışanların mağdur olmaması için çaba gösteriyor. Bu hastalık ülkemize gelmez gelse bile bu boyutlara ulaşılacağı tahmin edilemediğinden birçok firma birçok şahıscı gidip fabrikalardan 0 otobüs aldılar. Nasıl olsa bu yaz iş var taksdini öderiz dediler. Ama o iş düşündükleri gibi olmadı. Devletten bir destek beklediler umdukları desteği bulamadılar bu virüste bu ortamda tek karlı havayolu şirketleri çıktı. ( Nisan ayından itibaren havayolu uçak biletlerinde kdv %1’e düşürüldü). Bu insanlar evlerine nasıl ekmek götürecek, nasıl borcunu ödeyecek, nasıl geçinecek diye düşünen soran olmadı. Kısaca umdukları desteği bulamadılar.

Kim nederse desin bu yaz ülkemizde turizm sektörü patladı, bu sene ülkemizde otobüs firma sektörü patladı, bu sene ülkemizde her sektör patladı çünkü bu hastalık nezaman bitecek kesin bir tarih kestirilemiyor. Bu yaz ülkemize turist gelecekmi oda bilinmiyor. Bu yaz gene biz bizd kaldık.

Hemen her alanda her sektörde herkesi zor bir zaman bekliyor Allah herkesin yardımcısı olsunç

Yazı: Sedat Kos
Yazı Editörü: Ali Hıdır Bektaş

Tags: , , , ,

Kategoriler