25/05/2020
Banner Top
Marmaray’dan yük geçişi yeniden gündemde

Volkswagen’in Manisa’ya yapılması beklenen otomobil yatırımı, Marmaray’dan yük geçişini yeniden demiryolu gündeminin ilk sıralarına taşıdı.

Henüz resmen açıklanmasa da, Volkswagen’in yeni fabrika yatırımında Türkiye’yi tercih etmesi bekleniyor. Türkiye’de yatırım yapılacak bölge olarak, demiryolu ve liman bağlantıları oldukça kuvvetli olan Manisa Organize Sanayi öne çıkarken, TCDD Taşımacılık da, Kapıkule-Manisa arası yük trenleri için çalışmalara başladı.

Çalışmalarda dikkat çeken en önemli nokta Marmaray geçişi. Manisa-Kapıkule-Avrupa güzergahında, uzunca bir süredir gündemde olan Tekirdağ-Bandırma demiryolu feribotu yerine, Marmaray’ın adı geçiyor. Basında, Volkswagen’e Marmaray üzerinden demiryolu fiyatlarının verildiği de yer aldı.

Yük trenlerinin, Marmaray’dan, banliyö trenlerinin çalışmadığı, gece yarısından sabaha kadar geçirilmesi planlanıyor. Öte yandan, İstanbul’da metronun gece seferlerine başlamasının ardından Marmaray’ın da Cuma ve Cumartesi gece yarısından sabaha kadar çalıştırılması gündeme gelmişti. Yük trenlerinin kullanmaya başlaması durumunda Marmaray’da gece seferleri projesi suya düşebilir.

Tags: , ,

0 Comments

Leave a Comment

Kategoriler